Kategoriler

Steroid Enjeksiyonu Nasıl Yapılır?

Doğru enjeksiyon nasıl yapılır merak ediyorsanız okumaya devam edin, Öncelikle enjeksiyon öncesi hazırlıkları öğrenmemiz gerekiyor, 7 adımda doğru enjeksiyonun nasıl yapılacağını adım adım anlatacağım, kulağa yapılacak çok iş varmış gibi geliyor ama aslında sadece 2-3 dakikalık işlemden ibaret.Bu adımlar sayesinde enjeksiyon sonrası ağrı, enfeksiyon gibi istenmeyen durumlardan kurtulacaksınız.

  • STEROİD ENJEKSİYONU NASIL YAPILIR- HAZIRLIKLAR

1. ADIM; İğne Seçimi

Eczaneden yeşil uçlu iğne olarak isteyebilirsiniz. 23g veya 25 g kodu ile de isteyebilirsiniz. İğne ucu 2.5cm ve yağlı solüsyonu rahat geçirecek bir iğne olmalıdır. Bu iğneler tek kullanımlıktır, asla bir iğneyi iki kez kullanmayın.

2.ADIM; Hava çekme ve Basma

Elinize şırıngayı aldığınızda ilk olarak çekeceğiniz steroid solüsyonu miktarına eşit miktarda havayı şırıngaya çekin, ardından çektiğiniz havayı flakon içine transfer edin. Daha sonra kaç ml steroid solüsyonu çekmeniz gerekiyorsa rahatlıkla o miktarda çekebilirsiniz.Bu adım hayati öneme sahip değil ancak hayatınızı kolaylaştıracaktır. Ampul steroidlerde bu işleme gerek yok.

3.ADIM; Enjektöre Çekme

2. adımdan sonra steroid solüsyonunu enjektöre çekin.

4.ADIM; Hava Kabarcıklarını Alma

Hepimiz en azından filmlerde görmüşüzdür, Enjektörün iğnesi havaya tutularak işaret parmağı ile 2-3 fiske vurulur ve hava kabarcıklarının en üste çıkması sağlanır, enjektörün pompası itilerek hava kabarcıkları dışarı atılır.

5.ADIM; Sterilizasyon

İğne yapılacak bölge kolonya veya alkol yardımıyla iyice dezenfekte edilmelidir.

6.ADIM; İğneyi Saplama Ve Doğru Yerde Olduğundan Emin Olmak

Dezenfekte edilen bölgeye iğne saplanır, enjekte etmeden önce enjektörün pompası geri çekilir ve enjektörün içine kan dolup dolmadığı kontrol edilir.

Eğer enjektöre kan doluyorsa yanlış yerdesiniz, iğneyi başka yere saplayıp aynı işlemi tekrarlayın. Enjektöre sadece hava kabarcıkları geliyorsa doğru yerdesiniz. 

Bu işlemin amacı damar ve sinire denk gelip gelmediğini kontrol etmektir. Eğer farkında olmadan damara denk geldiyse öksürük yapabilir ağızda metal tadı olabilir. Doğrudan kas içine yaptığınıza emin olun.

7.ADIM

6. adıma kadar doğru geldiniz ve enjektöre kanda gelmiyorsa steroid solüsyonunu yavaş yavaş enjekte edebilirsiniz.

ENJEKSİYON SONRASI

Enjeksiyon sonrası enjeksiyonun verimli ve ağrısız bir enjeksiyon olması için yapacağınız işlemler;

1.ADIM;

Solüsyonu enjekte ettikten sonra iğneyi hemen çıkarmayın, 20-30 saniye kadar iğneyi içeride bekletin. Böylece solüsyon kasın içine dağılacak ve iğne deliğinden geri çıkma veya deri altına sızma gibi sorunlar olmayacak enjekte ettiğiniz solüsyondan tam verim almış olacaksınız.

(Enjeksiyon sonrası ağrıların sebebi solüsyonun bir kısmının deri altına sızmasıdır)

2.ADIM;

İğneyi çıkarın ve bölgeye 20-30 saniye kadar pamuk bastıktan sonra bölgeye masaj yapın

Enjeksiyon için başka bir video

 

Görünüm: Liste / Tablo
Göster:
Sırala:
Şırınga 5ml 10 Adet
ŞIRINGA 5ML 10 ADET   +10 adet alkollü mendil hediye 22g kodlu 5ml siyah iğneli st..
0TL
& Theme Designed by  https://steroidsiparis24.com