Kategoriler

İnsülin Kullanımı Hakkında

Doktor Kontrolü dışında insülin kullanımı tavsiye edilmez, İnsülin kullanımı dikkat ve profesyonellik gerektirir. 
İnsülin Kullanımı İçin Neredeyse Profesyonel Rehber
"Lütfen dikkat (uyarı): Kişisel olarak 8 yılı aşkın süredir insülin kullanıyorum ve kişisel gelişim düzeyime göre etkilerini kontrol edebiliyorum. Ben bir tıp doktoru değilim ve bu nedenle insanlara insülin kullanımını tavsiye etmek için tam olarak nitelikli değilim. Aşağıda anlatılanlar benim 8 yıllık kullanım deneyimim ve öğrendiklerimdir. Insulin Kullanımı doktor kontrolünde olmalıdır.

İnsülin, vücudun yediğimiz yiyecekleri enerjiye dönüştürmesine yardımcı olan birçok hormondan biridir. Ayrıca insülin, daha sonra kullanabileceğimiz enerjiyi depolamamıza da yardımcı olur. Yemek yedikten sonra insülin, şekerin (glikoz) kandan yağ, şeker ve protein yapmak üzere vücut hücrelerimize gitmesini sağlayarak çalışır. Öğünler arasında daha fazla enerjiye ihtiyaç duyduğumuzda, insülin depoladığımız yağ, şeker ve proteini kullanmamıza yardımcı olacaktır. Bu, pankreas bezinde kendi insülinimizi yapsak da enjeksiyon yoluyla alsak da gerçekleşir.


8 Yıl önce insülini denemeye ilk karar verdiğimde bilgi sınırlıydı, internet şimdiki gibi yardım dolu değildi. İlk insülin kullanımıma off sezonda, kontrolün en kolay olduğu bulk döneminde başladım. İlk döngüm için normalzamanlı insülin olan Humulin R kullandım. Salınım süresi 8 saate kadar çıkabiliyor, bu nedenle kan şekeri takibi zorunlu. Yaklaşık 1/2 saatlik bir başlangıcı var, 2-5 saat içinde zirveye ulaşıyor ve 8. saatte azalıyor. 2iu egzersiz sonrası, iu başına 20 gram şekerle, bir egzersizin hemen ardından kullandım, maksimum 12iu'ya ulaşana kadar haftada 2 iu artırdım. Vücutta 8 saate kadar aktif kalacağı için sabah antrenmanları şarttı. Off Sezonda olduğum için her üç saatte bir yeterli miktarda karbonhidrat alabiliyordum.


İkinci insülin döngüm, çok uzun etkili bir insülin olan Humulin tip L idi; bulk yaptığım için, tüm gün anabolik kalmak için uzun etkili bir insülin denemeye karar verdim. Vücutta 16-20 saat aktif kalacak, enjeksiyondan 1/2 saat sonra aktif olacak, 3-5 saat içinde zirveye ulaşacak, 10-12 saatte yeniden zirve yapacak ve yavaşça azalacaktır. Her insülin kullanımında ama özellikle uzun süreli insülin kullanımında mutlaka glukometre kullanmalısınız. Gün içinde her 3 saatte bir en az 100 gram karbonhidrat tüketmek zorunda kaldım, L tipi insülinden yağdan başka bir şey almadım ve kimsenin kullanmasını asla önermiyorum. Kontrol etmesi çok zor.


Yıllarca birçok Humulin R döngüsü yaptım, egzersiz sonrası 2iu'dan 20iu'ya kadar ilerledim. Birçok egzersiz sonrası insülin döngüsünden sonra, egzersiz dışı günlerde insülin kullanımını denemeye başladım. Yine yavaş başladım ve glukometre ile izleyerek dozajları artırdım. İlk başta sadece kahvaltıda kullandım ve daha sonra öğleden sonra bir enjeksiyon da ekledim. Her öğünde 10iu'nun üzerine hiç çıkmadım ve her 1/2 saatte bir kan şekerimi kontrol ettim. Evet, parmaklarınız çok acıyacak.

Sonunda Humalog piyasaya sürüldü ve ben de ilk kez 1999 yılında denedim. Vücut geliştiricilerin beklediği şey buydu; hızlı başlangıçlı, kısa süreli ve şeker alımıyla daha iyi kontrol edilen hızlı etkili bir insülin. İlk Humalog döngüm yine alışılagelmiş 2iu antrenman sonrası ile başladı ve yavaş yavaş antrenman sonrası 10iu'ya yükseldi. Humalog 15-20 dakikalık bir başlangıç süresine sahiptir, 1 saat içinde zirveye ulaşır ve 5 saate kadar aktif kalır.

Humalog kullanımını sadece insülin kullanmayı düşünen herkese tavsiye ediyorum. Kontrol etmesi ve birlikte çalışması en kolay olanıdır. İşte kullanım için önerilerim ve yönergelerim:
Sadece antrenman sonrası 2iu ile başlayın, enjekte edilen birim başına 10 gram glikoz veya dekstroz için. Dozu yavaşça toplam 10iu'ya kadar artırabilirsiniz, ancak deneyimli olsanız bile asla 10iu'yu geçmeyin. Mutlaka, tekrar ediyorum, mutlaka bir glukometre kullanmalısınız, onsuz insülin kullanmayı düşünmeyin bile. Hipoglisemi belirtilerini hissederek hareket etmek aptalca ve pervasızca bir davranıştır. Kan şekeri seviyelerinizin ideal olarak 80 mg/dl'nin üzerinde kaldığından emin olmak istersiniz, ancak asla 40'ın altına düşmesine izin vermeyin.
Humalog 5 saate kadar aktif olduğundan, bu 5 saat boyunca uyanık olmayacaksanız, akşam antrenmanlarından sonra almadığınızdan emin olmalısınız. İnsülin seviyeleri hızla düşebilir ve uyurken hiçbir uyarı işareti yoktur. Düşük seviyeler sizi uykulu hale getirecek, eğer çok düşerse asla uyanamayacaksınız!


Antrenman sonrası öğününüz, enjekte edilen iu başına en az 10 gram şeker ve en az whey proteininden oluşmalıdır. Sonraki öğününüz, enjeksiyondan 1 saat sonra, en yüksek seviyeye ulaştığında, kolay sindirilen proteinler ve karbonhidratlardan oluşmalıdır. Kırmızı et yok; balık, tavuk veya hindi daha kolay sindirilir. Karbonhidratlar patates, beyaz pirinç veya makarna gibi yüksek glisemikli olmalıdır.


En az 75 gram karbonhidrat içerdiği sürece 5 saatlik aralıktaki son öğününüz istediğiniz herhangi bir şey olabilir. Yulaf ezmesi, kırmızı et vb. hepsi kabul edilebilir ve karbonhidratlarınız, dengeleyici insülin seviyelerinizi sürdürmek için ideal olarak düşük glisemik olmalıdır.
İnsülin her zaman buzdolabında saklanmalıdır; oda sıcaklığında 30 güne kadar saklamak güvenli olsa da ben tavsiye etmiyorum.
Enjeksiyonlarınız her zaman subkütan olmalıdır, IM enjeksiyonlar düzenli başlangıç zamanlarına izin vermez ve başlangıcı geciktirir, bu da karbonhidratları kontrol etmeyi ve şeker seviyelerini izlemeyi zorlaştırır.


İdeal olarak enjeksiyonlar alt karın bölgesinde, subkütan olmalıdır. Derinin 2.5cmlik kısmını sıkıştırın, yağ birikintilerini gidermek için parmaklarınızın arasında yuvarlayın ve deriden geçerek 90 derecelik bir açıyla enjekte edin. Bu, optimal bir subkütan enjeksiyonu ve daha az IM veya yağ enjeksiyonu şansı sağlayacaktır. Her ikisi de ortadan kaldırmaya çalıştığımız emilim süresini yavaşlatacaktır.


Seviyeleri kontrol etmek için enjeksiyondan 1/2 saat sonra bir glukometre ölçümü yapın. Eğer 80mg/dl'nin altındaysa hemen daha fazla karbonhidrat alın, tam başlangıcı ve reaksiyonu kontrol etmek için bir saat sonra başka bir glukometre ölçümü yapın. Yine, 80 mg'ın altındaysa, bir saatlik öğününüzle birlikte hızlı etkili bir karbonhidrat alın.


Hipoglisemi belirtileri arasında baş dönmesi, yavaş konuşma, sersemlik, uyku hali, uyuşukluk, dış uzuvlarda uyuşma ve bulanık görme yer alır. Asla gözetimsiz insülin almayın, uyarı işaretlerini ve semptomları izlemeye yardımcı olabilmeleri için enjeksiyon yaptığınızı bildiğiniz birine her zaman izin verin. Unutmayın, glukometre en iyi arkadaşınızdır, ancak başka biri belirtileri sizden önce fark edebilir ve kan şekeri seviyelerini hemen yükseltmeye yardımcı olabilir.
Humalog'u egzersiz yapmadığınız günlerde, ancak sadece kahvaltıdan sonra ve 10iu'dan fazla olmamak kaydıyla almaya başlayabilirsiniz. Bu doza kadar çalışmalı ve yine yukarıdaki yönergeleri izlemelisiniz. Öğünleriniz hızlı ve yavaş etkili karbonhidratların bir karışımından oluşmalı ve her zaman protein içermelidir. Süt hızlı etkili karbonhidratlara sahiptir, yulaf ezmesi düşük glisemiktir, vb. karbonhidratlar için her zaman glisemik indeksi kullanın.


Bunlar insülini güvenli ve akılcı bir şekilde almanın genel kurallarıdır. Yine, sıradan bir vücut geliştiricinin insülin almasını asla önermiyorum, bu daha çok yarışmacı ve üstün bir gelişim seviyesine ulaşmış olanlara bırakılmalıdır. GH veya IGF'de olduğu gibi platoları kırmak için en iyi şekilde kullanılır. Yeni başlayanlar veya steroid kullanımı ile en az 5 yıl deneyimi olmayanlar için uygun değildir.

Bu kategoride ürün bulunamadı.
& Theme Designed by  https://steroidsiparis24.com